[email protected]
+36 703460447
Ügyfélszolgálatunk hétfőtől péntekig 9:00 és 15:00 közt érhető el
Menü Bezár
0 0 Ft
Az Ön kosarába eddig még nem került semmi
Kezdőlap Blog Tippek egészséges alváshoz Melyik a helyes alvópóz várandóság alatt

Melyik a helyes alvópóz várandóság alatt

Mi vár a leendő kismamákra a várandóság ideje alatt, hogyan birkózzanak meg a változásokkal a lehető legjobban és hogyan őrizzék meg kényelemérzetüket napközben és éjjel egyaránt? Olvassa el, hogyan javítson alvásán a terhesség alatt és melyik alvópóz a legjobb az ön számára.

Leggyakoribb alvásproblémák 

Egészen természetes jelenség, hogy a terhesség időszakában a stressz, a hormonális és fiziológia változások következtében romlik az alvás minősége és csökken a mennyisége is. A várandóság előrehaladtával pedig egyre nehezebb megtalálni az alvásra alkalmas pózt. Mit érdemes tehát tudni az alvásról a terhesség alatt? 
 

Alvás a terhesség alatt trimeszterek szerint 

Első trimeszter 

  • Általában az alvás a terhesség első trimeszterében szokott lenni a legkevésbé problémás. Ekkor ugyanis az alvópózok többsége biztonságos. 
  • Az első trimeszterben a rosszullétek nemcsak az alvást, hanem a mindennapi tevékenységeket is felboríthatják. Ebben az időszakban fokozott fáradtságot tapasztalhat a nap folyamán, valamint megnőhet az alvásigénye is. 

Második trimeszter 

  • A második trimeszter időszakát általában teljes nyugalom jellemzi. Az első trimeszterben uralkodó félelem és a rosszullétek rendszerint elmúlnak, ön pedig a harmonikus nyugalom állapotába kerül, amikor a terhesség még semmiben sem korlátozza. 
  • Egyes nőknél ebben az időszakban enyhe légzési nehézségek jelentkezhetnek, leggyakrabban eldugult orr, ami megnehezítheti az éjszakai alvást. Egyszerű és hatékony megoldást jelentenek az illatosító (sós) sprayk és a légpárásítók. 

Harmadik trimeszter 

  • A baba lassan növekszik és ezzel egyre nehezebb megtalálni a megfelelő alvópózt is. Nemcsak a nem megfelelő alvópóz okozhat álmatlanságot. Ehhez jelentős mértékben hozzájárulnak a magzat mozgásai, a nem megfelelő étrend vagy akár a közeledő szüléstől való félelem. Az is előfordulhat, hogy többet álmodik, mint azelőtt. 
  • Az utolsó trimeszter alatti álmatlanság leküzdésére gyógynövény-teák, pihentető tevékenységek, illetve esszenciális olajok vagy aromalámpák használata javasolt. 
     

Legjobb alvópózok terhesség alatt 

Háton alvás 

A második trimesztertől kerülje a háton alvást. A terhesség során olyan fiziológiai változások mennek végbe, melyek legkésőbb a 16. héttől ahhoz vezetnek, hogy ebben a pózban a méh nyomást fejthet ki a húgyhólyagra, ami miatt többször kell majd látogatnia a mosdót és emiatt nem alussza ki magát. De ez csak egy viszonylag kisebb szövődmény a további kellemetlen tünettel szemben, amelyet a terhesség alatti háton alvás okozhat. A magzat nyomja a nagy artériákat és a hátgerincet, ezért romlik a vérkeringés, zsibbadást érezhet a végtagjaiban, nehezülhet a légzés, valamint rosszulléteket és hátfájást is okozhat. 
 

Hason alvás 

Hason aludni a terhesség első trimeszterének végéig, azaz a 12. hétig lehet. A babáját addig védi a méh és a magzatvíz. Ezután viszont ez az alvópóz nem biztonságos a magzat számára. Nem beszélve arról, hogy a hason alvás a terhességen kívül sem egészséges
 

 

Alvás a jobb oldalon 

Az oldalt fekve alvás a magzat és a leendő anyuka számára is a legbiztonságosabb. Már az első trimesztertől alhat az oldalán. Legkésőbb azonban a 28. héttől ebben a pózban kellene aludnia. A jobb oldalon való alvás terhesség alatt nem teljesen megfelelő, mert a magzat nagy súllyal nyomja a májat. Ez kényelmetlen érzéssel vagy a jobb oldali borda alatti fájdalommal járhat. 
 

Alvás a bal oldalon 

Ez a póz ön és a babája számára is a legjobb. Ugyanis ebben a pózban javul a méh vérkeringése és a magzat táplálékellátása. Ráadásul a teljes vérkeringés javulásának és a májra kifejtett minimális nyomásnak köszönhetően nem dagadnak a lábak, nem keletkeznek visszerek, sem aranyér.1 

Az oldalt fekve alvás javítására használhat párnákat, amelyek speciálisan a terhesség alatti alváshoz lettek kialakítva. Leggyakrabban C- és U-alakúak. Mindkettőt egy kicsit máshogy kell használni, de mindkettő arra szolgál, hogy kellemesebbé tegye a várandós nők alvását. Tegye fejét a C-alakú párna végére, hasát támassza a párna középső részének, a párna többi részét pedig tegye a lába közé. Az U-alakú párna körülöleli önt. Tehát tegye fejét a párna közepére. Így a párna egyik része a hátát támasztja, a másik pedig megfelelő pózban tartja a pocakját. 
 

Tippek az alvás javítására 

Ha rosszul alszik a terhesség alatt, kipróbálhat pár tippet, amelyek javíthatják alvása minőségét: 
 

Legyen aktív 

Napközben legyen aktív! Rendszeresen végezzen különböző aktivitásokat, például megfelelő tornagyakorlatokat, amelyek javítják a vérkeringést és megakadályozzák az éjjeli lábgörcsöket. Ugyanakkor növelik az adrenalinszintet, ezért csak a nap első felében tornázzon. Próbáljon meg minél több időt tölteni a szabadban, a természetes fényen. 
 

Étel és ital 

Táplálkozzon rendszeresen és egészségesen. Egészében véve korlátozza a zsíros és édes ételek fogyasztását, főleg este kerülje a túl fűszeres ételeket, de az éhezést is. Legjobb, ha az utolsó ételt 3-4 órával lefekvés előtt fogyasztja el. 

Ne feledkezzen meg a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásról sem, de az este közeledtével megfelelően korlátozza a folyadék mennyiségét, hogy elkerülje a toalett éjjeli gyakori látogatását. A jobb elalvásért igyon gyógyteákat (orvosi macskagyökér, citromfű, orvosi székfű) vagy meleg tejet. 
 

Délutáni szundi 

Ha fáradtnak érzi magát és lehetősége van rá, ne restelljen aludni akár napközben is. Leginkább a rövid szundi (kb. 30 perc) üdít fel, ami nem zavarja meg az esti elalvást. Minden nap (hétvégén is) ugyanabban az időpontban keljen és feküdjön le (legfeljebb 30 perc toleranciával). 
 

Éjjel 

Hordjon kompressziós zoknit, ez segít megelőzni a szív-érrendszeri szövődményeket a terhesség alatt, megakadályozza a duzzanatokat és a víz benntartását a testben, valamint ezáltal elkerüli a gyakori éjjeli vizelési ingert is.
 

Lelki kiegyensúlyozottság 

Ne foglalkozzon olyan problémákkal, amelyek felzaklathatnák önt. Kerülje a veszekedéseket és az általános stresszhelyzeteket. Az ilyen pillanatok egészében fokozzák a szervezet aktivitását, emelik a vérnyomást és a testhőmérsékletet is, valamint megzavarják a lelki egyensúlyt, ami nélkülözhetetlen az elcsendesedéshez és az elalváshoz. 
 

Készülődés az alvásra 

Ne használjon elalvás előtt elektronikai eszközöket, mint például mobiltelefont, táblagépet, számítógépet, televíziót, vagy egyéb hasonló eszközt. Használatuk késlelteti az alvást. A nyugodt alvás elősegítésére próbáljon ki relaxációs gyakorlatokat (pl. nyugodt séta, meditáció). Próbáljon meg rendszeresen 23 óra előtt ágyba bújni és aludjon legalább 8 órát. Feküdjön le mindjárt, amikor fáradtnak érzi magát és ha lehet, aludjon oldalt fekve. 
 

Hálószoba 

Az alvásra szánt helyiségben minimalizálja a zajt és a fényt, gondoskodjon a megfelelő hőmérsékletről, ha lehet, a hűvösebb környezetről (20 °C alatti). Az ágyat és a hálószobát kizárólag alvásra és szexuális tevékenységekre használja. Az alvásra tervezett helyiségben kerüljön minden más tevékenységet, mint például a tévénézést, számítógépes munkát, étkezést, olvasást stb., kizárólag az alvásra szükséges időt töltse az ágyban. Ha fél órán belül nem tud elaludni, inkább keljen fel és összpontosítson más, nyugtató tevékenységre. Mihelyst ismét álmosnak érzi magát, megint feküdjön le. Szerezzen be minőségi matracot és kiegészítőket, anyaguk ideális feltételeket biztosít a kényelmes alváshoz. 
 

Olvasson tovább a következőkről: 

Miért vásároljon nálunk

Előnyök
45 denní záruka vrácení peněz

ZÖKKENŐMENTES VÁSÁRLÁS

45 nap az áru visszaküldésére

Tudjon meg többet

Doprava zdarma na všechny matrace a postele

INGYENES SZÁLLÍTÁS

Matracokhoz és ágyakhoz

Bővebben

Rozumíme spánku

TANÁCSOT ADUNK

Több ezer elégedett ügyfél

Tanácsot adunk Önnek

Možnost nákupu na splátky

KÖZELEBB VAGYUNK ÖNHÖZ

5 európai országban vagyunk jelen

Hol talál minket