[email protected]
+36 703460447
Ügyfélszolgálatunk hétfőtől péntekig 9:00 és 15:00 közt érhető el
Menü Bezár
0 0 Ft
Az Ön kosarába eddig még nem került semmi
Kezdőlap Blog Alvásról Hogyan kezeljük az álmatlanságot gyermekeknél és csecsemőknél?

Hogyan kezeljük az álmatlanságot gyermekeknél és csecsemőknél?

Ha a gyermek rosszul alszik, általában az egész családot érinti, különösen, ha még nagyon kicsi. Emiatt nem csak a gyerek, hanem a körülötte lévők sem alszanak eleget. Hogyan segíthet gyermekének jobban aludni?

Mi az álmatlanság? 

Többféle formája lehet a gyermekkori álmatlanságnak, más néven az inszomniának. Gyermekének tovább tart elaludni, többször felébred az éjszaka folyamán, vagy korán felébred reggel. Az álmatlanság lehet akut, 3 hónapnál rövidebb ideig tartó, vagy krónikus, több mint 3 hónapja hetente háromszor előforduló. Az álmatlanság akut formája általában valamilyen stresszes eseményhez vagy betegséghez kapcsolódik. Mind a krónikus, mind az akut betegség a gyermekek bármely korcsoportját érintheti. 

Az álmatlanság tünetei kisgyermekeknél a következők lehetnek: 
  • a gyermek nem hajlandó lefeküdni, 
  • gyakori követelmények elalváskor (ivás, ölelés, mesék, ...), 
  • éjszakai ébredés és hosszas visszatérés az alváshoz, 
  • az alvási ütemtervnek való meg nem felelés. 

A gyermekek álmatlansága éjszaka még a nap folyamán is problémákat okoz. Például: 
  • gyakori alvás a nap folyamán, 
  • az ébredés és az iskolába/óvodába jutás nehézsége, 
  • kimerültség,  
  • koncentrálási nehézség, 
  • teljesítménybeli problémák, 
  • ingerlékenység.1
     

Az álmatlanság okai gyermekeknél 

Az álmatlanságot több dolog is kiválthatja. Legkönnyebben a kizárásos módszerrel lehet meghatározni az okot. A 2 éves és annál idősebb gyermekek álmatlansága alvási társulás miatt alakulhat ki. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek hozzászokott ahhoz, hogy szoptatás közben, cumisüveggel, szülővel, zenére stb. alszik el. Abban a pillanatban, amikor ez az elem elalváskor hiányzik, fennáll a probléma. Egy másik okozó lehet, ha a gyermek lefekvéskor túlzottan sokat játszik, vagy sok időt tölt a képernyő előtt. A stressz, a szorongás és a depresszió is szerepet játszik.  

Ügyeljen arra is, hogy a környezet, amelyben a gyermek elalszik, ne legyen zajos. Az álmatlanságot olyan betegségek is okozhatják, mint a megfázás, bizonyos gyógyszerek vagy bizonyos élelmiszerekben található koffein.2  
 

Különbözik-e az álmatlanság a gyermekeknél és a felnőtteknél? 

Candice Alfano, a Houstoni Egyetem alváskutatója szerint az álmatlanság tünetei nagyon különböznek a felnőtteknél tapasztaltaktól. A felnőttek, akik nem tudnak aludni, gyakran fekszenek az ágyban, és forgolódnak. Gyermekeknél a tünetek eltérőek, lásd fent.3 
 

Mennyi alvásra van szüksége a gyermeknek életkor szerint? 

Egyéves koráig a gyermeknek napi 14-16 órát kell aludnia.  
Egy év elteltével ez a szám csökken, és a gyermekek kétéves korukra 11-14 órát alszanak.  
Háromtól öt éves korig a gyermekek 10-13 órát alszanak.  
A 12 év alatti gyermekeknek 9-12 órára van szükségük. 
És serdülők, majd 8-10.  

Ha kevesebbet alszanak, annak ellenére, hogy fáradtak, álmatlanságról beszélünk. Így az iskoláskorú gyermekek álmatlansága abban nyilvánul meg, hogy 9 óránál kevesebbet alszanak, és hasonlók.  
 

Hogyan segítsünk a gyerekeknek? 

Attól függ, mi okozza az álmatlanságot. Míg a nagyobb gyerekekkel könnyen beszélgethet, és a probléma végére járhat, a csecsemők nem sokat beszélnek. Íme néhány tipp, amit kipróbálhat. 
 

Anyai közelség 

Különösen a csecsemők és a kisgyermekek közvetlenül igénylik az állandó figyelmet. Amennyiben alvás helyett állandóan sír, és ez nem azért van, mert éhes, kólikás vagy nőnek a fogai, lehetséges, hogy csak szüksége van arra, hogy érezze az édesanyját. Próbáljon meg szerezni egy pólyát, kendőt vagy egy nagy sálat, tekerje bele a babát, és tegye a kiságyba. Általában nagyon pozitívan reagálnak, mert a pólya biztonságérzetet ad nekik, meleg és kényelmes. Egy másik lehetőség egy babahordozó sál beszerzése. Különösen a délutáni alvás során kifizetődő, amikor a sálnak köszönhetően mindkét keze szabad, és a dolgainak szentelheti magát. Éjszaka a gyermek az ágyon aludhat. Sok anya azt is hasznosnak találta, hogy ideiglenesen az ágya mellé tette a kiságyat, és a kezét a baba mellé nyújtotta, vagy egyszerűen csak odatette mellé a saját illatú pólóját. 

TIPP: Tudja meg , hogyan válasszon kiságyat
 

Megállapított rend 

A gyerekeknek, függetlenül attól, hogy hány évesek, rendszerre és rendre van szükségük. A gyakorlatban ez az alvás meghatározott idejének és helyének bevezetését jelenti. Nyilvánvaló, hogy ha kisbabáról van szó, akkor átmenetileg aludhat ön mellett az ágyban vagy a nevelés közben, de a kisgyermekeknél és a nagyobb gyerekeknél jó, ha lassan megtörjük az ilyen szokásokat. 
 

Lefekvés előtti rituálék 

A gyerekeknek rituálékra van szükségük, azaz olyan dolgokra, amelyek minden nap megismétlődnek. Ez nemcsak önbizalmat ad nekik, hanem asszociációkat és később szokást is teremt. Az alvással kapcsolatban különböző rituálék hozhatók létre. Ez lehet fürdés, a redőnyök lehúzása vagy a gyermek lefektetése, ami azt sugallja a gyermeknek, hogy ha ez történik, akkor itt az ideje aludni. De a legjobb rituálék a meseolvasás vagy az altatódalok éneklése. Nemcsak megnyugtatja a gyermeket az anya hangja, hanem a kapcsolat és a bizalom is épül. Ha többet szeretne megtudni arról, hogy a baba ideális lefekvési rendjének hogyan kell kinéznie, tekintse meg ezt a részletes leírást a baba rutinjáról. 
 

Megfelelő feltételek 

Fontos, hogy a gyermek számára ideális körülményeket biztosítsunk a jó éjszakai alvás érdekében. A szobát jól ki kell takarítani, bármilyen por vagy állatszőr irritálhatja a gyermeket. Fontos a szellőztetés is. Távolítson el minden olyan elektronikai eszközt, amely zavarhatja a gyermeket, vagy nagy fényforrásokat a szobából. Az egészséges és minőségi alvás érdekében megfelelő gyerekágyat és gyerekmatracot is kell vásárolni, amelyek kényelmesek és elegendő testtartást biztosítanak. Ne feledkezzen meg a megfelelő párnákról, paplanokról és kellemes ágyneműről. 
 

Meleg ital és nyugtató illatok 

Az idősebb gyermekek néha azért nem tudnak elaludni, mert a saját stresszüket élik át (az óvodából vagy az iskolából), vagy mert élénk a fantáziájuk, és sokat gondolkodnak elalvás előtt. Érdemes az ilyen gyermekeket lefekvés előtt a lehető legnagyobb mértékben megnyugtatni. Ebben segíthet a meleg citromfűtea is, akár mézzel vagy agavésziruppal ízesített melegített tej is. Az illatos nyugtató gyertyák vagy olajok szintén nagy segítséget jelentenek. Szerezzen levendula-, kamilla- vagy citromfűolajat, csepegtesse egy aromaterápiás üvegbe, keverje össze vízzel, és gyújtsa meg. Kisebb gyermekek számára gyógynövényes párnákat vehet a kiságyukba, és a lábuk mellé helyezheti őket. Ideális a levendula, az édeskömény vagy a komló. 
 

Orvosi segítség 

Ha az álmatlanság hosszú ideig fennáll, jó, ha a gyermeket orvoshoz viszi. Megvizsgálja, és szükség esetén poliszomnográfiás vizsgálatot javasol. Ez lehetővé teszi a gyermek alvásának teljes nyomon követését. Ez segíthet tisztázni az álmatlanság természetét és okait, és kizárhatja az éjszakai nyugtalanságot (például az éjszakai rémálmokat vagy alvajárást), a horkolást, az apnoét vagy az epilepsziás rohamokat.